Często zdarzają się sytuacje, których się nie spodziewamy. Dotyczy to również wypadków drogowych. W niektórych sytuacjach odpowiedzialność za wypadek obejmuje dwóch kierowców. Niewiele artykułów ubezpieczeniowych tłumaczy, jak w takich sytuacjach naliczane i wypłacane jest odszkodowanie z OC.
Czy ubezpieczyciel wypłaci w takim przypadku jakiekolwiek odszkodowanie z OC, jeżeli obaj uczestnicy wypadku odpowiadają za jego spowodowanie?
Zgodnie z artykułem 362 Kodeksu Cywilnego:
„Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.
Na jego podstawie ubezpieczyciele mogą proporcjonalnie zmniejszyć wypłacone odszkodowanie z OC o stopień przyczynienia się do szkody. W przypadku gdy wina kierowców jest taka sama, tzn. 50% dla jednego jak i drugiego kierowcy, wypłacona zostanie połowa szkody.
Jeśli natomiast rozkład odpowiedzialności za wypadek zostanie oceniony na 60% i 40%, to jeden kierowca otrzyma 40% rekompensaty, a drugi 60%.
Kiedy przyda się ubezpieczenie AC?
W przypadku współodpowiedzialności za wypadek ubezpieczenie AC może okazać się bardzo użyteczne. Z polisy tej można w całości naprawić szkodę w swoim pojeździe drogowym, niezależnie od tego w jakim stopniu kierowca się do niej przyczynił. Jak wiadomo w przypadku naprawy szkody z AC trzeba się liczyć, że składka autocasco w następnym roku ulegnie zwiększeniu. W przypadku współodpowiedzialności kierowcy za wypadek podwyżka będzie ograniczona.
Informacja prasowa
Zagłosuj!
This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!