Co z odszkodowaniem za wypadek, gdy winnych jest dwóch kierowców?

Często zdarzają się sytuacje, których się nie spodziewamy. Dotyczy to również wypadków drogowych. W niektórych sytuacjach odpowiedzialność za wypadek obejmuje dwóch kierowców. Niewiele artykułów ubezpieczeniowych tłumaczy, jak w takich sytuacjach naliczane i wypłacane jest odszkodowanie z OC.

Czy ubezpieczyciel wypłaci w takim przypadku jakiekolwiek odszkodowanie z OC, jeżeli obaj uczestnicy wypadku odpowiadają za jego spowodowanie?

Zgodnie z artykułem 362 Kodeksu Cywilnego:

„Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

Na jego podstawie ubezpieczyciele mogą proporcjonalnie zmniejszyć wypłacone odszkodowanie z OC o stopień przyczynienia się do szkody. W przypadku gdy wina kierowców jest taka sama, tzn. 50% dla jednego jak i drugiego kierowcy, wypłacona zostanie połowa szkody.

Jeśli natomiast rozkład odpowiedzialności za wypadek zostanie oceniony na 60% i 40%, to jeden kierowca otrzyma 40% rekompensaty, a drugi 60%.

Kiedy przyda się ubezpieczenie AC?

W przypadku współodpowiedzialności za wypadek ubezpieczenie AC może okazać się bardzo użyteczne. Z  polisy tej  można  w całości naprawić szkodę w swoim pojeździe drogowym, niezależnie od tego w jakim stopniu kierowca się do niej przyczynił. Jak wiadomo w przypadku naprawy szkody z AC trzeba się liczyć, że składka autocasco w następnym roku ulegnie zwiększeniu. W przypadku współodpowiedzialności kierowcy za wypadek podwyżka będzie ograniczona.

Informacja prasowa

Zagłosuj!

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Dodaj komentarz