Dokument względności Alberta Einsteina sprzedany

Rękopis z obliczeniami wykonanymi przez Alberta Einsteina, gdy próbował sformułować swoją teorię względności, został sprzedany na aukcji za 11 milionów euro (9,7 miliona funtów, 13 milionów dolarów)

Sprzedaż w domu aukcyjnym Christie’s w Paryżu pobiła rekord, jeśli chodzi o dokument naukowy z autografem.

Jest to jeden z zaledwie dwóch artykułów, które pokazują prace fizyka teoretycznego nad jego wielkim przełomem naukowym.

Teoria opublikowana w 1915 roku zmieniła ludzkie rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji.

Rękopis obliczeń został spisany w latach 1913-1914 przez Einsteina i jego szwajcarskiego współpracownika Michele Besso, którzy zachowali ten dokument.

Dom aukcyjny Christiego pochwalił Besso za jego myślenie przyszłościowe w uratowaniu rękopisu.

„Einstein jest kimś, kto zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym” – powiedział Vincent Belloy, ekspert w domu aukcyjnym.

Artykuły zawierają obliczenia wykonane czarnym długopisem i według pana Belloya pokazują szereg błędów w drodze do sformułowania teorii.

Christie’s powiedział, że sprzedaż „przyciągnęła kolekcjonerów z całego świata, którzy docenili znaczenie dokumentu”.

Jednak nabywca 54-stronicowego papieru nie został ujawniony.Teoria względności Einsteina rzuciła światło na narodziny wszechświata, orbity planet i czarne dziury.W maju zeszłego roku list napisany przez Einsteina zawierający najsłynniejsze równanie tej teorii, E=mc², został sprzedany za ponad 1,2 miliona dolarów (897 000 funtów).

 

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!