Rosyjska kopalnia węgla: liczba ofiar śmiertelnych wzrasta

Co najmniej 52 osoby zginęły w największej od dekady katastrofie górniczej w Rosji.

Incydent rozpoczął się, gdy w czwartek zapalił się pył węglowy w szybie wentylacyjnym, wypełniając dymem syberyjską kopalnię i zabijając 11.

Przed zmrokiem nieudana operacja dotarcia do dziesiątek zaginionych górników przerodziła się w tragedię po tym, jak kilku ratowników rzekomo się udusiło.

Źródło służb ratunkowych powiedziało jednej agencji prasowej, że „nikt nie pozostał przy życiu”.

Większość z 285 osób w kopalni Listwiażnaja, w rejonie Kemerowo, około 3500 km (2175 mil) na wschód od Moskwy, uciekło bezpośrednio po incydencie, około 08:35 czasu lokalnego (01:35 GMT) dnia Czwartek.

Urzędnicy powiedzieli, że 49 osób zostało zabranych do szpitala z obrażeniami. Niektóre z nich są zatrute dymem, a cztery są w stanie krytycznym.

Dziesiątki górników nie zdołało uciec po początkowym incydencie, ale po wykryciu w kopalni niebezpiecznie wysokiego poziomu metanu działania ratownicze musiały zostać zawieszone, co budziło obawy przed możliwymi wybuchami.

Jedna z ekip ratowniczych nie wyszła wtedy z kopalni. Później znaleziono ciała trzech ratowników, co spowodowało, że oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 14 osób.

Pod koniec czwartku kilka źródeł poinformowało rosyjskie agencje medialne, że nie oczekuje się znalezienia dalszych ocalałych, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 50, w tym łącznie sześciu ratowników.

Trzy osoby, w tym dyrektor kopalni, zostały aresztowane z powodu rzekomych naruszeń bezpieczeństwa, donosi agencja Reuters.

Według lokalnych mediów nie jest to pierwszy wypadek w kopalni, w którym w 2004 roku zginęło 13 osób. Wypadki w rosyjskich kopalniach nie są rzadkością.

W 2016 roku władze oceniły bezpieczeństwo 58 kopalń węgla w kraju i uznały, że 34% z nich jest potencjalnie niebezpieczne. Według rosyjskich raportów na liście nie było wówczas kopalni Listwiażnaja.

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!