Inflacja zjada oszczędności Polaków. Najgorszy wynik od 21 lat

Czy grozi nam powrót do przeszłości?

Według doniesień GUS, inflacja w w Polsce, w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc. Jest to najwyższy odczyt wzrostów cen od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat. Ze względu na coraz wyższe ceny ropy oraz słabą pozycję złotego, mocno wzrosły ceny paliwa. Zauważalne coraz bardziej są również podwyżki cen żywności.

Ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie ok. 7,4 proc. W październiku wynosiła ona 6,8 proc. Pod uwagę należy wziąć, że listopadowy odczyt GUS ma być tylko przystankiem do jeszcze wyższych odczytów, które mają nastąpić w grudniu (ok. 8 proc.).

„Fiu fiu, inflacja w listopadzie wzrosła do 7,7 proc.. Grubo powyżej konsensusu (7,4 proc.). Szarpnięcie na rynku ropy naftowej sugeruje, że jest szansa na grudniowy odczyt poniżej 8 proc.” – sugerują ekonomiści mBanku.

Opinię na ten temat wyrazili również ekonomiście Banku Pekao „Pomimo pojawienia się wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2, RPP podniesie w grudniu stopy procentowe o co najmniej 50 punktów bazowych”

Co spowodowało tak wysoką inflację w naszym kraju? Według GUS, ceny paliwa wzrosły o 36,6 proc., nośników energii o 13,4 proc., a żywności i napojów o 6,4 proc. Drożejące paliwa są wynikiem wzrostu cen ropy oraz osłabienia złotego.

Według ekonomistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spowolnienie wzrostu cen nastąpi dopiero w 2022 r. Szacuje się, że tarcza antyinflacyjna obniży CPI (Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) o ok. 1,2 pkt. proc – inflacja spanie w okolice 6,5 – 7 proc..

Zagłosuj!

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Dodaj komentarz