Czy Niemcy budują IV Rzeszę?

Polska wobec nowego kierunku polityki zagranicznej Berlina

Lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosław Kaczyński, nazwał plany polityki niemieckiej budową „Czwartej Rzeszy Niemieckiej”.

„Nadeszły trudne terminy dla Europejczyków. Niemcy wyłożyły karty na stół i chcą budować IV Rzeszę. Nie możemy na to pozwolić” – miał powiedzieć Jarosław Kaczyński podczas spotkania z posłami PiS, jak twierdzi dziennikarz liberalnego tygodnika „Polityka” Wojciech Szacki.

Liberlny establishment oskarża lidera PiS o fanatyzm, wspominają też o antyniemieckiej fobii i przypominają Władysława Gomułkę (przywódcę komunistycznej Polski w latach 50. i 60.), który część legitymizacji PRL-u zbudował na antyniemieckiej retoryce.

Niestety ludzie tacy jak Szacki czy Tusk mogą nie wiedzieć, że Rzesza Niemiecka ma dłuższą i głębszą tradycję niż jej nazistowska wersja.

Być może nie zauważyli rzymskiej litery „III” w nazistowskich dokumentach, a gdyby ją zobaczyli, to może nie wiedzieliby, że dwa i jeden są przed trzema. Być może nie wiedzą, że termin „Rzesza” dotyczy formuły państwa uniwersalnego, które ma przekraczać granice plemienne, etniczne i narodowe i zaprowadzać porządek w Europie.

Wystarczy powiedzieć, że termin „Rzesza” oznacza po prostu ideę, w której państwo niemieckie rozszerza swoje wpływy poza swoje granice państwowe.

Pierwsza Rzesza przetrwała blisko 1000 lat (962-1806), Druga Rzesza niecałe 50 lat (1871-1918), a Trzecia Rzesza istniała ledwie dekadę. Każda z tych Rzeszy oparła swoją wizję uniwersalnego imperium na zupełnie innych strukturach, ideologiach i stylach zarządzania, ale wszystkie one miały tego samego ducha – zjednoczenia Europy pod przewodnictwem jednego ośrodka władzy zlokalizowanego w sercu germańskiej kultury.

Nie warto jednak pisać o III Rzeszy, bo ten temat jest znany nawet inteligencji kierującej liberalnymi mediami.

Wystarczy powiedzieć, że termin „Rzesza” oznacza po prostu ideę, w której państwo niemieckie rozszerza swoje wpływy poza granice kraju. Pierwsza Rzesza czyniła to poprzez ideę bycia spadkobiercą Rzymu i hierarchii feudalnej. Druga Rzesza uczyniła to poprzez spójność wewnętrzną i skoordynowaną politykę zagraniczną, a Trzecia Rzesza osiągnęła to poprzez totalitaryzm i potęgę militarną.

Czwarta Rzesza planuje ekspansję gospodarczą i instytucjonalną (Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości UE) wspieraną przez quasi-ideologie takie jak ekologizm i „rządy prawa”.

Rzesza jest projektem politycznym opartym na umiejscowieniu Niemiec w centrum polityki europejskiej. Nie jest on oparty na duchu krzyczącego mężczyzny z kwadratowymi wąsami.

Źródło: rmx.news

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz