Prezydent RPA wzywa do zniesienia zakazów podróży firmy Omicron

Prezydent RPA potępił zakazy podróży uchwalone przeciwko jego krajowi i jego sąsiadom w związku z nowym wariantem koronawirusa Omicron.

Cyril Ramaphosa powiedział, że jest „głęboko rozczarowany” akcją, którą określił jako nieuzasadnioną, i wezwał do pilnego zniesienia zakazów.

Wielka Brytania, UE i USA należą do tych, którzy nałożyli zakazy podróży.

Omicron został sklasyfikowany jako „wariant obaw”. Wczesne dowody sugerują, że ma większe ryzyko ponownej infekcji.

Silnie zmutowany wariant został wykryty w Republice Południowej Afryki na początku tego miesiąca, a następnie zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ubiegłą środę.

Wariant ten jest odpowiedzialny za większość infekcji wykrytych w najbardziej zaludnionej prowincji RPA, Gauteng, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a teraz jest obecny we wszystkich innych prowincjach w kraju.

W poniedziałek Japonia stała się ostatnim krajem, który przywrócił surowe ograniczenia graniczne, zakazując wszystkim cudzoziemcom wjazdu do kraju od 30 listopada.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed pochopnym wprowadzaniem ograniczeń w podróżowaniu przez kraje, mówiąc, że powinny szukać „podejścia opartego na ryzyku i naukowego”. Jednak w ostatnich dniach wprowadzono liczne zakazy w związku z obawami dotyczącymi wariantu.

Dyrektor WHO ds. Afryki, Matshidiso Moeti, powiedział w niedzielę: „Po wykryciu wariantu Omicron w kilku regionach świata wprowadzenie zakazów podróży, których celem jest Afryka, atakuje globalną solidarność”.

W swoim przemówieniu w niedzielę pan Ramaphosa powiedział, że nie ma podstaw naukowych dla zakazów podróżowania i że południowa Afryka padła ofiarą niesprawiedliwej dyskryminacji.Przekonywał również, że zakazy nie będą skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wariantu.„Jedyną rzeczą, jaką może zrobić zakaz podróżowania, jest dalsze szkody dla gospodarek krajów dotkniętych epidemią i osłabienie ich zdolności do reagowania na pandemię i wychodzenia z niej” – powiedział.Wezwał kraje, w których obowiązują zakazy, do „pilnego cofnięcia swoich decyzji… zanim dalsze szkody wyrządzą naszym gospodarkom”.Pan Ramaphosa opisał pojawienie się wariantu Omicron jako dzwonek alarmowy dla świata dotyczący nierówności w szczepionkach – ostrzegając, że dopóki wszyscy nie zostaną zaszczepieni, więcej wariantów jest nieuniknionych.W samej Afryce Południowej nie ma niedoborów szczepionek, a pan Ramaphosa wezwał więcej osób do zaszczepienia, mówiąc, że pozostaje to najlepszym sposobem walki z wirusem.W poprzednim oświadczeniu MSZ RPA w sobotę również ostro skrytykowano zakaz podróżowania, mówiąc, że kraj był karany – zamiast oklaskiwany – za odkrycie Omicron.Omicron został wykryty w wielu krajach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii i Izraelu.

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!