USA ograniczaja handel z kilkunastoma chińskimi firmami

Stany Zjednoczone konsolidują siły.

Rząd USA dodał do swojej listy zastrzeżonych firm kilkanaście kolejnych chińskich firm, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym i polityką zagraniczną.

Waszyngton twierdzi, że niektóre firmy pomagają rozwijać program obliczeń kwantowych chińskiego wojska.

Ten ostatni ruch ma miejsce w miarę wzrostu napięć między USA a Chinami w związku ze statusem Tajwanu i innymi kwestiami.

Handel był jednym z tematów dyskutowanych na wirtualnym szczycie między przywódcami obu krajów na początku tego miesiąca.

Osiem chińskich firm technologicznych zostało dodanych do tak zwanej „Listy podmiotów” ze względu na ich rzekomą rolę we wspieraniu wysiłków chińskiego wojska w zakresie obliczeń kwantowych oraz pozyskiwanie lub próby „nabycia elementów pochodzenia amerykańskiego w celu wsparcia zastosowań wojskowych”.

Ta lista podmiotów jest coraz częściej wykorzystywana ze względów bezpieczeństwa narodowego od czasu poprzedniej administracji Trump’a.

Departament Handlu USA poinformował również, że 16 osób i podmiotów działających w Chinach i Pakistanie zostało dodanych do listy ze względu na ich zaangażowanie w „niezabezpieczone działania nuklearne lub program rakiet balistycznych w Pakistanie”.

Do listy dodano 27 nowych podmiotów z Chin, Japonii, Pakistanu i Singapuru.

Osobno Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii został dodany do wojskowej listy użytkowników końcowych departamentu, chociaż lista nie zawierała więcej szczegółów poza produkcją sprzętu wojskowego.

Nowe notowania pomogą zapobiec wspieraniu przez amerykańską technologię rozwoju chińskiego i rosyjskiego „zaawansowania wojskowego i działań budzących obawy związane z nieproliferacją, takich jak niechroniona działalność nuklearna Pakistanu lub program rakiet balistycznych”, powiedziała w oświadczeniu sekretarz ds. handlu Gina Raimondo.

Potencjalni dostawcy dla firm znajdujących się na liście będą teraz musieli ubiegać się o licencję, zanim będą mogli im sprzedawać, a wnioski prawdopodobnie zostaną odrzucone.

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei został dodany do listy w 2019 r. w związku z twierdzeniami, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Posunięcie to odcięło ją od niektórych kluczowych dostawców i utrudniło firmie produkcję telefonów komórkowych.

Chiński rząd wcześniej zaprzeczał, jakoby brał udział w szpiegostwie przemysłowym.

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!