Na Śląsku i w USA powstaje film dokumentalny o życiu Kai Mireckiej-Ploss

„Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to najnowszy film dokumentalny znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych – Sławomira Grünberga. Bohaterką obrazu jest Kaja Mirecka – Ploss – 95-letnia pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.

Kaja Mirecka – Ploss to pochodząca z biednej rodziny śląskiej o polsko-niemiecko-węgiersko-żydowskich korzeniach pisarka, projektantka mody i działaczka społeczna. Bohaterka to też wielka społeczniczka, była więźniarka w obozie pracy na terenie Niemiec i emigrantka. Już niebawem widzowie będą mogli wybrać się w podróż po niezwykłym i jakże bogatym życiu Mireckiej – Ploss.
Film oparty jest na scenach kręconych metodą „direct cinema”, wywiadach oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych, pochodzących z archiwów filmowych oraz zbiorów prywatnych na całym świecie. Grünberg dotarł z kamerą do tych miejsc na świecie, które ukształtowały bohaterkę taką, jaką znamy ją dziś. 

– Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2017 roku. Byliśmy z kamerą w Waszyngtonie, gdzie Kaya mieszka, towarzyszyliśmy jej podczas 94., 95. oraz 96. urodzin. W Polsce odwiedziliśmy Rudę Śląską oraz w Nakło Śląskie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej. – mówi Barbara Grünberg z Fundacji LOGTV Films Polska, producentka dokumentu.

Mieszkający ostatnio w Meksyku, Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara. 

Muzykę do filmu skomponowali wybitni śląscy muzycy – pochodzący z Imielina, gitarzysta jazzowo-bluesowy Grzegorz Kapołka, oraz basista i pianista jazzowy Darek Ziółek. 

Premierowe pokazy odbędą się w Waszyngtonie oraz jesienią w Katowicach. – Cieszę się, że premiera filmu „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” odbędzie się w Katowicach, ponieważ jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast, słynące z wielu niepowtarzalnych miejsc kultury, takich jak Spodek czy NOSPR. Kiedy mieszkałem jeszcze w Polsce, zapamiętałem je jako szare, tymczasem teraz to bardzo nowoczesna metropolia, której kultura jest znaczącym filarem. Pracując z muzykami, którzy skomponowali i nagrali muzykę do filmu „Ja, Kaya…”: Grzegorzem Kapołką i Dariuszem Ziółkiem, zrozumiałem, dlaczego miastu został przyznany przez UNESCO tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Cieszę się, że premiera mojego filmu dołoży cegiełkę do kulturalnego aspektu tegoż miasta.” – mówi Sławomir Grünberg.

Postprodukcja filmu również odbywa się w Katowicach i na Śląsku. – Film jest bardzo poruszający.. Praca z takim reżyserem to dla nas ogromne wyróżnienie. – powiedział Tomasz Dziedzic, właściciel katowickiej firmy producenckiej HALO MEDIA, kierownik postprodukcji „Ja Kaya..”. Za montaż odpowiada Monika Maruszczak. 

——

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna” oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną” oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Jest laureatem Złotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: „Karski i władcy ludzkości”, „Portrety emocji”„Linia graniczna”, „Santa Rosa”, „Coming out po polsku”, „Płonący facet” czy „Trans-Akcja”. Wśród filmów wokół tematyki polsko-żydowskiej znajdują się: „Powroty Szymona”, „Wyrzutki”, „Perecowicze”, „Dziedzictwo Jedwabnego” oraz „Uratowani przez deportację”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: „Legacy” i „Sister Rose’s Passion”. W czerwcu 2019 obronił tytuł doktora nauk sztuki filmowej w łódzkiej szkole filmowej.

Szczegóły na stronach:
www.logtv.com
www.logtv.com/polska

Barbara Grünberg, Fundacja LOGTV Films Polska – z wykształcenia polonistka, menedżer kultury i coach biznesu. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie pracowała jako nauczyciel i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Od grudnia 2019 mieszka wraz z mężem w Meksyku i zajmuje się produkcją filmową, dystrybucją filmów i organizacją pokazów filmowych na całym świecie. Lubi spędzać czas wolny na pisaniu, między innymi jest autorką książki „Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą”. 

Informacja Prasowa

Zagłosuj!

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz